Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

Gdynia to bardzo młode miasto, przepełnione jest więc budynkami architektury modernistycznej. Wśród tych budynków kryją się gdzieniegdzie pamiątki z czasów, gdy Gdynia była wsią. Te nieliczne zabytki pozwalają poznać historię miasta, ukazują jak wyglądało tu życie przed powstaniem portu. Budowę portu i miasta rozpoczęto tu w roku 1921, a pięć lat później Gdynia otrzymała prawa miejskie.Dziś jest to prężnie rozwijające się miasto atrakcyjne pod każdym względem: turystycznym, rozrywkowym i gospodarczym. 

 

Skwer Kościuszki oraz Aleja Jana Pawła II to najczęściej odwiedzane miejsca w Gdyni. Ulubione przez mieszkańców i turystów miejsce spacerów i wycieczek. Stąd można podziwiać przypływające ze wszystkich stron świata żaglowce, jak np. w 2003 roku, kiedy w Gdyni miał miejsce Zlot Wielkich Żaglowców - THE CUTTY SARK TALL SHIPS' RACES (po raz trzeci). Na co dzień można zwiedzić "Dar Pomorza" - najsłynniejszypolski żaglowiec szkoleniowy oraz ORP "Błyskawica" - niszczyciel odznaczony za wojenne osiągnięcia Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari.Tu odbywają się ponadto koncerty, festyny i inne imprezy okolicznościowe. Na końcu Alei Jana Pawła II stoi pomnik Josepha Condrada - pisarza marynisty.


 


Dom Abrahama stoi przy ulicy Starowiejskiej 30. Został wybudowany w 1904 roku. Pierwszymi właścicielami była rodzina Skwierczów. Dom zasłynął jednak dzięki Antoniemu Abrahamowi, który przez całe swoje życie walczył o polskość swojej ziemi, za co został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Krzewił wśród ludności świadomość narodową, budził ją do walki o wolną Polskę podczas zaborów pruskich, pisał patriotyczne artykuły do Gazety Gdyńskiej, walczył w I Wojnie Światowej. Obecnie znajduję się tu Muzeum Miasta Gdyni.Przy ulicy Starowiejskiej znajduje się budynek, który również pochodzi z czasów przed powstaniem portu w Gdynia. Jest to dom mieszkalny, wybudowany w roku 1914, należał niegdyś do rodziny Schroederów.

 

Akwarium Gdyńskie znajduje się przy Alei Jana Pawła II 1, naprzeciw pomnika J.Condrada. Powstało ono w roku 1971 i prezentuje zbiory fauny i flory morskiej zarówno w formie muzealnej, jak i akwaryjnej. W akwariach można podziwiać zwierzęta morskie, a także zwierzęta słodkowodne z różnych stron świata. Szczególną atrakcją jest zbiornik z żywą rafą koralową.

                                                                 


Bulwar Nadmorski im Feliksa Nowowiejskiego rozciąga sie wzdłuż nabrzeża przez 1,5 km, od skweru Kościuszki, po plaże w Redłowie. Spacerują tu zarówno turyści, jak i mieszkańcy Trójmiasta. Spotykają się przyjaciele i zakochani.
To również ulubione miejsce uprawiających jogging. Idąc bulwarem natknąć się można na rzeźbę z trzema rybami,
wykonaną przez Adama Smolanę. Bulwar Nadmorski pełni rolę nie tylko deptaka, ale także ochrony nabrzeża przed falami.

  

 

Kamienna Góra ma ponad 50 metrów wysokości. To doskonałe miejsce widokowe na miasto, port i morze. Widać stąd także Półwysep Helski. U szczytu góry stoi krzyż wysokości 52,4 m. Centralny punkt Kamiennej Góry to rondo u zbiegu ulic: Sienkiewicza, Mickiewicza, Siemiradzkiego, Wita Stwosza i Korzeniowskiego. Stoi na nim pomnik Henryka Sienkiewicza od 1924 roku.Od 2015 roku można się na nią dostać kolejką linowo-terenową.

 

Dom wójta Radtkego usytuowany jest przy ulicy 10 lutego 2. Wybudowana przez pierwszego sołtysa i wójta Gdyni, stoi tu od 1912 roku.Dbał o rozwój Gdyni, najpierw jako kąpieliska, później portu - był rzecznikiem budowy wojennego i handlowego portu.

 

Muzeum Marynarki Wojennej znajduje się przy Bulwarze Nadmorskim. Można zapoznać się tam z morskim sprzętem bojowym używanym od XVII wieku po II Wojnę Światową, obejrzeć myśliwce szturmowe, helikoptery, armaty, torpedy.


                               
                         ŻYCZYMY MIŁYCH WRAŻEŃ, ODPOCZYNKU I RELAKSU PODCZAS PAŃSTWA POBYTU W GDYNI !
 

 

 


 

Polityka dotycząca plików cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?